Leczenie pacjentów powyżej 13 roku życia

korekta zgryzu - klinika dentystyczna Froe

Leczenie pacjentów powyżej 13 roku życia

Problemy ortodontyczne dostrzeżone możliwie jak najwcześniej są łatwiejsze do skorygowania.
Jeśli jednak pacjent nie zgłosił się w wieku rozwojowym do ortodonty lub nie stosował się do zaleceń, leczenie można przeprowadzić później, w okresie pełnego uzębienia stałego, wykorzystując aparat stały. W leczeniu aparatem stałym nie ma ograniczeń wiekowych. Jednak z wiekiem podatność na przesuwanie zębów i zdolność regeneracyjną kości jest mniejsza, co wydłuża leczenie ortodontyczne oraz leczenie retencyjne.
Wprowadzenie aparatów stałych do leczenia umożliwiło współdziałanie  zespołowe innych specjalistów takich jak chirurg, protetyk, implantolog czy periodontolog.

TRADYCYJNE APARATY STAŁE

Aparaty stałe są przystosowane do uzębienia stałego i pozwalają na przesuwanie zębów w różnych kierunkach. Niestety przy bardzo dużych stłoczeniach istnieje konieczność usuwania zębów, aby w powstałe wolne miejsca przesunąć pozostałe krzywo ustawione zęby.

Aparaty stałe możemy podzielić na dwie grupy:

1. Aparaty stałe cienkołukowe są to zamki, pierścienie lub rurki, przyklejone, cementowane do zębów pacjenta, na okres leczenia ortodontycznego. Istnieje wiele systemów oraz zamków ortodontycznych. Aparaty stałe działają przez całą dobę. Zamki nakleja się najczęściej na widoczne powierzchnie zębów. Elementy w aparatach stałych  wykonane w technice językowej przyklejone są od strony jamy ustnej. Taki aparat jest niewidoczny lecz bardziej uciążliwy w noszeniu, zastosowanie zamków do tego typu aparatu jest  również bardziej kosztowne. Zamki umieszczane na zębach wykonane są z różnych materiałów np. ze stopów metali, porcelany, kompozytów i kryształu górskiego. W zależności od tego jaki rodzaj zamka wybierzemy, aparat będzie mniej lub bardziej widoczny,  lecz nawet w wersji kosmetycznej nadal będą dostrzegalne niektóre elementy takie jak metalowy łuk czy ligatury.

Aparat stałe w technice niskiego tarcia

Jest to technika przeznaczona dla aparatów stałych cienkołukowych,  oparta jest na zamkach samoligaturujących np. Damon, Carierre, Lotus, F1000 lub zamkach typu Cannon, Synergy. Technika niskiego tarcia pozwala na szybsze zakończenie leczenia. Uzupełnieniem tego systemu jest wprowadzenie superelastycznych łuków miedziowo-niklowo-tytanowych, które aktywują się pod wpływem ciepła.

2. Aparaty grubołukowe, stanowią z reguły uzupełnienie aparatów cienkołukowych rzadziej występują samodzielnie. Wspólną cechą wszystkich aparatów grubołukowych jest umocowanie ich do pierścieni zacementowanych na zębach trzonowych. Należą do nich np.: łuk podniebienny Goshgariana, Quod-helix, zderzak wargowy, łuk językowy, łuk twarzowy i inne.

Leczenie retencyjne:

Po zakończeniu leczenia aparatem stałym rozpoczyna się leczenie retencyjne. Ma ono  na celu utrzymanie osiągniętego wyniku leczenia. To czas biernego noszenia aparatu retencyjnego do chwili uzyskania zmian adaptacyjnych w narządzie żucia. Tkanki przyzębia, mięśnie i staw skroniowo-żuchwowy potrzebują czasu, aby przystosować się do nowych warunków zgryzowych. Faza retencji jest konieczna dla uniknięcia nawrotu wady. Funkcję aparatów retencyjnych mogą spełniać ruchome lub stałe aparaty retencyjne.

Po zdjęciu aparatu stałego płyty retencyjne powinny być noszone przez cały czas i wyjmowany tylko na czas spożywania posiłków. W żadnym wypadku nie wolno spożywać posiłków w założonej płycie retencyjnej, gdyż może to prowadzić do powstawania stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej lub może być powodem zniszczenia aparatu.  Robienie dłuższych przerw w użytkowaniu płyty grozi nawrotem wady zgryzu. Po okresie  6 miesięcy od momentu zdjęcia aparatu stałego można wprowadzać przerwy w noszeniu aparatu retencyjnego, lecz wszelkie aspekty odnośnie czasu trwania przerw i ich częstotliwości należy ustalić z ortodontą. Gdy płyta nie będzie noszona, należy ją przechowywać w miejscu, w którym nie będzie narażona na uszkodzenie.

Reteiner jest stałym aparatem retencyjnym, przyklejanym w przednim odcinku łuku zębowego do powierzchni językowych zębów. Zwykle wykonany jest z drutu, włókna szklanego.

 

Aparaty stałe w systemie INSIGNIA NOWOŚĆ!

INSIGNIA indywidualnie projektowana ortodoncja

To najbardziej zaawansowana technologia w ortodoncji XXI wieku. Teraz Twój uśmiech będzie tak niepowtarzalny jak odcisk palca. Insignia to skomputeryzowany system łączący cyfrowe planowanie leczenia ze specjalnie produkowanymi zamkami i drutami dopasowanymi do indywidualnej anatomii zębów pacjenta. Przy użyciu zaawansowanego oprogramowania do obrazowania zostaje stworzona trójwymiarowa wizualizacja zgryzu 3D w laboratorium Insignia w USA, a następnie wyprodukowane zamki i druty z indywidualnymi parametrami dla danego przypadku klinicznego są przesyłane do ortodonty. Całe leczenie jest dopasowane do konkretnego pacjenta. Każdy element jest precyzyjnie obliczany  tak, aby optymalnie wpłynął na ruch zęba. Ponieważ leczenie jest spersonizowane, czas noszenia zamków ulega skróceniu. Przed rozpoczęciem leczenia można zapoznać się z przewidywanym wynikiem końcowym. W przeciwieństwie do leczenia z zastosowaniem zamków i drutów produkowanych masowo - standardowo, plan leczenia opracowany przy użyciu Insignia uwzględnia najmniejsze szczegóły, które zapewniają szybkie, przewidywalne wyniki leczenia.

 

Clear Aligner System nakładek wyrównujących NOWOŚĆ!

Clear Aligner to innowacyjna, nieinwazyjna metoda leczenia ortodontycznego, przeznaczona zwłaszcza dla osób dorosłych. W wielu przypadkach może stanowić alternatywę leczenia w stosunku do aparatów stałych i ruchomych. Clear Aligner to bezbarwne, przeźroczyste nakładki, które prostują zęby. Nakładki te są niewidoczne, bezbolesne oraz biokompatybilne, co zapewnia wysoki komfort użytkowania.

Metoda ta, podobna jest do znanej na świecie metody INVISALIGN (trade Mark). Terapia z zastosowaniem Clear Aligner  prowadzona jest ściśle wg zaleceń lekarza pod całkowitą kontrolą ortodonty, a nie komputerów. Terapia ta jest stosowana w przypadkach niewielkich i średnich wad, niewielkich zębowych stłoczeń, rotacji siekaczy, nawrotów wad po leczeniu aparatami stałymi. Ilość płytek w serii oraz wykonanie dodatkowych modeli kontrolnych ustala się indywidualnie dla każdego przypadku. Standardowo pacjent otrzymuje 3 nakładki na jeden łuk. Leczenie trwa kilka miesięcy (2 - 3 tygodnie na każdą nakładkę).

Zalety:

  • Nakładki są minimalnie widoczne na zębach.
  • Komfort - noszenie nakładek, jest niekłopotliwe i bezbolesne, a  leczenie jest możliwe bez użycia drutu i metalu.
  • Nakładki są wyjmowane, co wpływa na zachowanie odpowiedniej higieny  podczas mycia zębów po posiłkach. (Do posiłków również należy nakładki zdjąć).
  • Efektywność- metoda jest sprawdzona kliniczne, a czas leczenia  minimalny.