Wybielanie (bleaching)

Wybielanie - klinika dentystyczna Froe

Bleaching to metoda wybielania przebarwionych zębów.

Przebarwienie może mieć charakter zewnętrzny  (płytka bakteryjna, kamień nazębny), lub wewnętrzny, powstały np. na skutek obumarcia miazgi zęba i przebytego leczenia kanałowego.
Trudne do usunięcia, nieestetyczne przebarwienia mogą być wynikiem stosowania antybiotyków (szczególnie w dzieciństwie).

Przebarwienie o charakterze zewnętrznym usuwa się za pomocą specjalistycznych instrumentów i urządzeń. Doskonały  efekt powoduje  zastosowanie piaskarki (air–flow). Przebarwienia natury wewnętrznej można usuwać pojedynczo bądź grupowo. Często stosuje się szyny, indywidualnie dopasowane do uzębienia pacjentów, które wypełnia się żelem. Zabieg ten powinien być przeprowadzany przez lekarza. Trwa kilkadziesiąt minut.

Równie znakomite efekty oferuje  metoda "Beyond" – zastosowanie lampy.  Po  zabiegu trwającym  3 x 7–15 min., (w zależności od wyjściowej barwy) uzyskuje się znakomity efekt w ciągu jednej wizyty. Zabieg polega na nałożeniu specjalnego żelu wybielającego na powierzchnię zębów, a następnie aktywowaniu go przez światło akceleratora. Żel wybielający oparty jest na nadtlenku wodoru oraz innych składnikach, których zadaniem jest zwiększenie rezultatu oraz zmniejszenie wrażliwości. Żel pod wpływem światła z akceleratora Beyond uskutecznia przenikanie żelu wybielającego przez szkliwo do zębiny. Światło emitowane przez akcelerator znacznie przyspiesza  proces wybielania poprzez zwiększenie częstotliwości i  powoduje rozbijanie związków nadtlenku wodoru oraz błyskawiczny efekt utleniania wewnątrz struktury zęba.

Zabieg lampą BEYOND jest całkowicie bezpieczny, przeprowadzany jest tylko przez lekarza stomatologa. Zęby po wybielaniu nie stają się "bardziej chłonne" dla barwiących substancji, a trwałość zabiegu zależy w dużym stopniu od higienicznego trybu życia pacjenta. Efekt wybielania utrzymuje się  około 2 lat.